ABC Twojego zegarka

Dziękujemy, że zaufałeś nam i kupiłeś swój nowy zegarek na Aleho.pl! Zanim nałożysz go jednak na swój nadgarstek, warto dowiedzieć się o nim kilku przydatnych rzeczy. Zajmie to zaledwie kilka minut, a dzięki tej wiedzy korzystanie z naszego produktu będzie przyjemniejszym doświadczeniem. Pierwsze kroki z Twoim nowym zegarkiem to przede wszystkim poznanie kilku istotnych informacji, które pomogą w użytkowaniu, konserwacji oraz dopasowaniu go do własnych wymagań. W poniższym poradniku dowiesz się o:

1) Dostosowaniu bransolety do szerokości nadgarstka

2) Ustawianiu daty i godziny w zegarku

3) Wodoszczelności

4) Żywotności i wymianie baterii w zegarku

 

Zaczynamy!

1) Dostosowanie bransolety do szerokości nadgarstka

1.1.) Bransoleta typu MESH -  stosowana między innymi w zegarach Nixon Re-RunNixon Time Teller lub wybranych zegarkach Meller. W tym wypadku dopasowanie jest proste. Wystarczy śrubokręt, nożyczki lub pęseta:) Postępuj zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pudełku producenta, lub skorzystaj z poniższej pomocy.

A. Zwróć uwagę, aby umieścić narzędzie w odpowiednim otworze. Podważ sprzączkę i otwórz mechanizm .

B. Przesuń zapięciem po bransolecie aby dopasować ją do swojego nadgarstka.

C. Dociśnij sprzączkę, zamykając mechanizm.

Gotowe:)

1.2.) Bransoleta z ogniwami - w przypadku każdego zegarka naturalnym jest to, że trzeba dopasować bransoletę do szerokości nadgarstka. Korzystanie z niego będzie wtedy znacznie przyjemniejsze. W przypadku modelu z ogniwami, dopasowywanie odbywa się poprzez wypinanie przęseł i łączenie ich z powrotem. Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, to pamiętaj, by odpinać ogniwa tylko ze środka bransolety, a nie przy zapięciu. Oprócz tego zostaw sobie trochę przestrzeni między skórą a metalem, gdyż ciało nieco puchnie w gorące dni i noszenie źle dopasowanego zegarka może szybko stać się niewygodne. Cała procedura dopasowywania bransolety jest prosta i krótka, ale jeśli nie czujesz się komfortowo w majsterkowaniu z zegarkiem, to zegarmistrz zrobi to dla Ciebie w kilka minut. 

2) Ustawianie daty i godziny w zegarku

2.1.) Ustawianie daty - Większość klasycznych modeli posiada po prawej stronie tarczy koronkę, której używamy właśnie do ustawiania daty i godziny w zegarku. Jak to zrobić? Na początek odciągnij koronkę tak, by móc poruszać wskazówką minutową. Ruszaj nią zgodnie z ruchem zegara i obserwuj, czy po przekroczeniu godziny 12 data się zmieni. Jeśli nie zmieniła się, to znaczy, że minąłeś godzinę 12 i musisz zrobić jeszcze jeden obrót, by minąć godzinę 24. Jeśli zmieniła się, to od razu przesuń zegarek na godzinę 6:00 rano. Czemu akurat na tą? Dopuszczalny zakres podczas zmiany daty to 5:00 — 7:00 rano. Najgorszym, co można zrobić, to podczas regulowania dnia w zegarku ustawić godzinę na 21:00 — 3:00 w nocy. Można wtedy uszkodzić skomplikowane układy przerzutni, dzięki którym urządzenie samo odmierza czas do zmiany daty. Po ustawieniu godziny 6:00 w produkcie, należy odciągnąć znów koronkę do pozycji, która pozwala na kontrolowanie daty. Zazwyczaj pozycja koronki jest załączona do informacji od producenta. Po zmianie daty pamiętaj, że dalej masz ustawioną godzinę 6:00 na zegarku. Należy wtedy ustawić godzinę zgodną z tą, która aktualnie obowiązuje.

2.2) Ustawianie godziny - Pociągnij znów za koronkę i ustaw ją w pozycji, która pozwala Ci na przesuwanie wskazówki minutowej. Następnie obracaj ją (razem z nią będzie się również poruszać wskazówka godzinowa), aż ustawisz właściwy czas. Jeśli zmieniasz tylko godzinę, a nie datę, pamiętaj, by najpierw sprawdzić, czy po przekroczeniu godziny 12 na tarczy zmieni się data. W tym wypadku przekroczyłeś godzinę 24 — jeśli zrobiłeś to przypadkiem, wystarczy, że “cofniesz” czas i wrócisz wskazówką minutnika do poprzedniego dnia. Poruszaj koronką do tyłu, aż ustawisz odpowiednią godzinę. Po wszystkim wciśnij koronkę z powrotem do swojej naturalnej pozycji. I już! Teraz możesz cieszyć się wspólnymi chwilami z Twoim sprawnie ustawionym zegarkiem.

3) Wodoszczelność

Wodoszczelność w zegarkach wydaje się być tematem, który sam się wyjaśnia — wszak zegarek jest odporny na wodę. Nie do końca. Istnieją klasy wodoszczelności, które wyróżnia się wśród zegarków, dlatego pamiętaj, by sprawdzić specyfikację nowego produktu przed zakupem i zbadać, czy aby na pewno spełnia on Twoje wymagania odnośnie wodoszczelności. Zazwyczaj poziom odporności na wodę oznacza się jednym z dwóch sposobów — w atmosferach (określenie na ciśnienie) lub metrach. Klasy wodoszczelności:

  • Waterproof — odporny na niewielkie zachlapania
  • 3 ATM/30 metrów — zegarek odporny na podwyższony poziom wilgoci oraz zachlapania
  • 5 ATM/50 metrów — produkt odporny na częsty kontakt z wodą, częściowe zanurzenie, można go używać w czasie pływania, ale bez zanurzania się pod wodę
  • 10 ATM/100 metrów — zegarek odporny na pełne zanurzenie, zniesie również nurkowanie bez sprzętu specjalistycznego
  • 20 ATM/200 metrów — zegarek, który dodatkowo pozwala na nurkowanie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu na większe głębokości
  • 100 ATM/1000 metrów — zegarek przeznaczony dla zawodowych nurków głębinowych

Trzeba pamiętać, że powyższe klasy zostały sprawdzone w laboratoryjnych warunków i nie uwzględniają gwałtownych zmian ciśnienia oraz, co również ważne, nagłych skoków temperatury. Wystawienie urządzenia na skoki temperatury może doprowadzić do jego wewnętrznego zaparowania i uszkodzenia. Wodoszczelność zegarka polega na tym, że jest odporny na dostawanie się wilgoci z zewnątrz do wewnątrz — nie na odwrót. :)

4) Żywotność i wymiana baterii w zegarku

Większość dostępnych na rynku zegarków jest zasilana różnego rodzaju bateriami o określonym stopniu żywotności — od minimum dwóch do nawet 10 lat. Wyróżniamy alkaliczne oznaczane symbolem LR, srebrowe oznaczane jako SR, litowe oznaczane CR. Najbardziej długowieczną z nich jest srebrowa. Wymiana baterii to standardowa procedura, którą przeprowadzi w kilka chwil każdy zegarmistrz. Najlepiej będzie udać się właśnie do specjalisty, jeśli Twój zegarek przestanie działać. Jeśli planujesz wymianę baterii na inną, to pamiętaj, że w grę wchodzi także grubość i rozmiar — nie każda bateria będzie pasowała do Twojego konkretnego zegarka. Have a good time!

Mamy nadzieję, że teraz czujesz się pewniej w świecie czasu i zegarków! Życzymy miłego korzystania z Twojego nowego produktu kupionego na Aleho.pl. #haveagoodtime!

pixel